עבור לתוכן הראשי

גריטת רכבים – מדוע היא אינה פופולרית בארץ?

נושא גריטת מכוניות כנראה אינו מוכר יותר מידי בארצנו בעיקר לאור הסיבה שהמודעות בארץ נמוכה. מעבר לכך שכאשר בבעלותנו יש רכב ישן אנו נמצאים איתו לא מעט זמן במוסך בניסיון לתקנו, אותו רכב גם מזהם באופן בלתי רגיל את הסביבה שלנו. נושא איכות הסביבה הוא אחד הנושאים שפחות מקדמים אותם בארץ והכל מתחיל מהחינוך בבתי הספר. לרוב לא ממש מדברים עם הילדים והנערים על נושא קיימות, הטרנדים החדשים הירוקים שחודרים לשווקים השונים וגם לצערנו הרב לא על מחזור. אחד מהנספחים של מחזור הוא גריטת רכבים כמובן, היות שלאחר הגריטה המתכת מובאת למפעלי המחזור ולאחר מכן חוזרת לתעשיה בתור חומר גלם לשימושים חוזרים.

תכנית גריטה מדינית

בעבר ניסה להנהיג המשרד לאיכות הסביבה תכנית לגריטת מכוניות על מנת לקדם את נושא הפחתת הזיהום של המכוניות הישנות ושימוש בפסולת של אותן מכוניות שמיועדות לגריטה בתור מתכת ממוחזרת בתעשייה. אותה תכנית יצאה לפועל עם תקציב זעום שלא הספיק על מנת לגרוט כמות גדולה של מכוניות והקמפיינים שיצאו ביחד עם התכנית לא הואילו ויצרו חינוך לקוי בנוגע לנושא.

לאחרונה המליץ בנק ישראל דווקא על חידוש תכנית הגריטה הלאומית בעוד שהוא ממליץ לגבות מכל יצרן מכוניות סכום כלשהו בעבור כל רכב חדש שנרכש. את אותו הסכום יעביר היבואן לקרן ממשלתית אשר הכספים בה ישמשו את המדינה לתקציב הגריטה של המכוניות.

במודל של בנק ישראל מדובר על האיחוד האירופי ששם כל בעל רכב מקבל 1,500 יורו על רכב ישן שמועבר לגריטה ובכך המשאבים הסביבתיים מנוצלים באופן יעיל היות והרכב עובר למחזור וגם זיהום האוויר של רכבים ישנים מופחת, שכן מספרם הכביש פוחת כתוצאה מהגריטה.

הכל מתחיל בחינוך

התכנית של בנק ישראל אשר ככל הנראה תיושם בדירוג אמורה להוריד מהכביש כ-60 אלף רכבים ישנים שיוצרו לפני שנת 1994 אך יש לציין כי הכסף הוא לאו דווקא מה שיגרום לאותם אנשים להגיע עם הרכב שלהם לגריטה.

השינוי חייב לבוא מלמטה כאשר אם במערכת החינוך יטמיעו ערכים של קיימות ושמירה על איכות הסביבה אז הדבר יחלחל אצל אותם ילדים ונערים וכך בטווח הארוך אותם נערים אשר יהפכו לבוגרים יהיו בעלי מודעות לנושא ומעבר לעובדה שהם ישכנעו את הוריהם לגרוט את הרכב את ישכנעו את הסובבים אותם והם בעצמם ידאגו לכך עם רכבם האישי.

אם אנו רוצים ששוב התכנית תיושם ולאחר מספר שנים לא נראה את אותה האטה שאנו חווים כעת אז השינוי של חייב להיות תפישתי ולהתחיל בחינוך ילדינו לסביבה ירוקה יותר.

קונה רכבים לפירוק

כל סוגי הרכבים, בכל מצב ובמזומן, סוחר רכבים קונה רכבים לפירוק לברזל או חלקי חילוף.
מקס שיין 6 רחובות, IS 7666606
ישראל
Phone: 077-7298684